Бөлім: 3d тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары. Педагогтің аты-жөні



Дата08.02.2024
өлшемі103.85 Kb.
#491414
түріСабақ
ҚМЖ Дигибридті будандастыру





Бөлім:

9.3D Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары.

Педагогтің аты-жөні:

Карижанова А.Т

Күні:

05.02.2024

Сыныбы:9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дигибридті будандастыру.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.3 - дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеуге арналған есептерді шығара алу;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар дигибридті будандастырудың негізін сипаттай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
«Терминологиялық сөздік» Сөз жарыстыру әдісі
/Әрбір оқушы генетикалық тарауға арналған термин сөздерді атап шығады/

  • Мақсаты: Оқушылардың терминологиялық сөздіктерді айту арқылы, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылардың үштілділік білім аясында білу жане тыңдалым дағдылары қалыптасады.
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
Жалпы 4 балл

Сабақтың ортасы

(Т) Мұғалім оқушыларға дигибридті будандастыруға арналған генетикалық есептің шешу жолын жазып алуға ұсыныс жасайды.Пеннет торы арқылы шешілгенін атап өтеді.

Жауап: 9 сары тегіс : 3 жасыл кедір бұдырлы: 3жасыл тегіс:1жасыл кедір-бұдырлы.
Әкесі-ашық түсті, бұйра шаш гені бойынша гетерозиготалы, ал анасы-қара, тік шашты гомозигота

Топ №1
Қызанақтарда қызыл түсті сары түстен басым болады, жемістердің тегіс формасы бұйра формадан басым болады.
Гомозиготалы қызыл және тегіс формалы қызанақты гомозиготалы сары және бұйра формасы бар қызанақпен будандастырған. Ұрпақтың генотипі мен фенотипін анықтаңыз. Өсімдіктер F1c ұрпағынан қызыл және тегіс жемістерін сары және бұйра жемістері бар өсімдіктермен будандастырған. Ұрпақтың генотипі мен фенотипін анықтаңыз.
Топ №2
Қоңыр көзді оң қолды әйел көккөзді солқолды ер адамға тұрмысқа шықты, оларда екі баласы туылған: 1– көккөзді оңақай и көккөзді солақай. Анасының генотипін анықтаңыз.
Топ №3
Ірі қарада мүйіздің болмауы мүйізді болуына қарағанда доминантты, ал қара түстің гені қызыл түсті генге қарағанда басым. Мүйізді қызыл түсті сиырлардың қара бұқамен будандастырылудың нәтижесінде қандай ұрпақтар алынады
Дескрипторлар:
1. Есептердің шарты дұрыс рәсімделді.
2. Есептердің шешу жолы дұрыс, Пеннет торы дұрыс қолданылған.
3.Бірінші ұрпақтағы бұзаулардың генотиптері дұрыс анықталған.



Әкесі-ашық түсті, бұйра шаш гені бойынша гетерозиготалы, ал анасы-қара, тік шашты гомозигота.




Дескриптор: Жалпы - 3 балл
1. Тапсырманы шартын дұрыс жазады.
2.Белгілерді дұрыс белгілейді
3.Берілген есептерді шығарады.
Жалпы 3 балл
Дескрипторлар:

  1. Есептердің шарты дұрыс рәсімделді.

  2. Есептердің шешу жолы дұрыс, Пеннет торы дұрыс қолданылған.

  3. Бірінші және екінші ұрпақтың генотипін және фенотипін дұрыс анықтады.



Дескрипторлар:
1. Есептердің шарты дұрыс рәсімделді.
2.Есептердің дұрыс шешу жолы көрсетілді.
3.Ананың генотипін анықтаңыз.
Дескрипторлар:
1. Есептердің шарты дұрыс рәсімделді.
2. Есептердің шешу жолы дұрыс, Пеннет торы дұрыс қолданылған.
3.Бірінші ұрпақтағы бұзаулардың генотиптері дұрыс анықталған.



ДК экраны
9-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия



«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.








Достарыңызбен бөлісу:




©www.dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет