Сабақтың тақырыбы № Зертханалық жұмыс: Трансформатор орамындағы орам санын анықтау



Дата05.10.2022
өлшемі175.63 Kb.
#462030
түріСабақ
Документ Microsoft Word (2)


Сабақ 9
Сынып 11

Мектеп: С. Рахымов ат ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Нургалыйқызы

Күні: 30.09.22

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айнымалы ток

Сабақтың тақырыбы

1.Зертханалық жұмыс:
Трансформатор орамындағы орам санын анықтау



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.3.13- трансформатор орамасындағы орам санын эксперимент арқылы анықтау

Сабақтың мақсаты:

Трансформатор орамдарының санын анықтау формуласын біледі.



Бағалау критерийлері

Трансформатор мағынасын түсінеді

Пәнарлық байланыс

Электр энергиясын өндіру тасымалдау және қолдану трансформатор

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы
7мин

Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Үйге тапсырмасын тексеру:
Трансформатор дегеніміз не?
Трансформатордың құрылысы?

Оқушыларға өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында жалпылама сұрақ беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Сұрақтарға жауап береді


Жақсы
Жарайсың


Өте жақсы

Термин сөздер

Сабақ ортасы
10 мин

10 мин

9 мин

Трансформатор орамындағы орам санын анықтау
Құрал-жабдықтар. Трансформатор, айнымалы ток көзі, айнымалы кернеуге арналған волтьметр, өткізгіш сымдар, жекеленген ұзын сым.
Мақсаты. Айнымалы ток тізбегіне қосылған трансформатордың орам сандарын анықтау.
Теориялық түсінік . Трансформатордың бос жүріс кезіндегі жұмыс тәртібінде кернеулердің қатынасы оның орам сандарының қатынасына тең болады.  кернеулерді вольтметрдің көмегімен өлшеуге болады, ал орамадағы  орам сандары белгісіз. Оларды анықтау үшін трансформатордың өзекшесінеүшінші ораманы (ол үшін жекеленген ұзын сым қажет) ораймыз. Оның орам саны  белгілі. Үш орамадағы кернеулерді өлшей отырып,  орам сандарын төмендегідей формуламен анықтаймыз:
 ; 
Жұмыс барысы.

  1. Жекеленген ұзын сымды трансформатордың өзекшесіне орау керек. (66 орам)

  2. Айнымалы кернеудегі ток көзін бірінші орамаға қосамыз.

  3. Вольтметрдің көмегімен барлық орамадағы кернеулерді кезекпен өлшеп аламыз.

  4.  орам сандарын төмендегідей формуламен есептейміз:




Өлшенді

Есептелді













5,2

1,24

0,21

66

1634

390






 Эксперимент бойынша өлшеу барысында трансформатордың орам сандары сәйкесінше мынаған тең болды: 1634 ,  390






Дескриптор: Трансфарматордың.
орам санын анықтау

Дескриптор:
Есептеп жазады

Балдық жүйе арқылы бағалау


1-10б

Оқулық жұмыс дәптері

Үлестір
мелі қағаздар

Суреттер



Соңы
9 мин

Сабақты бекіту:
Генератор дегеніміз не?
Құрылысы?
Үйге тапсырма: 2 есеп
Рефлексия: БББ кестесі







Кері байла
ныс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы











Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
1.
2.



«Тексерілді»


МДОІЖО:_______ Н. Умаров
«30_» «___09_______» 2022 жыл


Сабақ 9
Сынып 10

Мектеп: С. Рахымов ат ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Нургалыйқызы

Күні: 30.09.22

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айнымалы ток

Сабақтың тақырыбы

№2-зертханалық жұмыс.
«Көлбеу науамен сырғанайтын дененің қозғалысын оқып үйрену»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.2.8 дененің инерция моментін тәжірибелік әдіспен анықтау;

Сабақтың мақсаты:




Бағалау критерийлері




Пәнарлық байланыс

Инерция моменті, күш моменті, импульс моменті, импульс моментінің сақталу заңы, энергияның сақталу заңы

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ басы
7мин

Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Үйге тапсырмасын тексеру:
Импульс моменті?
Импульс моментінің сақталу заңы?
Формуласын ата?

Оқушыларға өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында жалпылама сұрақ беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Сұрақтарға жауап береді


Жақсы
Жарайсың


Өте жақсы

Термин сөздер

Сабақ ортасы
10 мин

10 мин

9 мин

2-зертханалық жұмыс.
«Көлбеу науамен сырғанайтын дененің қозғалысын оқып үйрену»
Жұмыстың мақсаты: Қатты дененің айналмалы қозғалысын зерделеу. Дененің инерция моментін тәжірибелік әдіспен анықтау.
Құрал жабдықтар: Көлбеу науа, шариктер, сызғыш, штангельциркуль, электрондық таразы, электрондық секундомер.

Болжам: егер шар науамен сырғанамай домалайтын болса? Ол науа бойымен бір қалыпты үдемелі қозғалады.


Қысқаша теория
Науа бойымен қозғалатын шариктің қозғалысын ілгерілемелі және айналмалықозғалыстардың жиынтығы деп қарастырамыз.

Шардың бастапқы жене соңғы күйлері үшін энрегияның сақталы заңы:


ΔЕпот= –ΔЕкин = –(ΔЕкі + ΔЕка)








(1)
Шардың инерция моментінің теорилық өрнегі


Jтеор= 2/5(mr2)

Шардың жылдамдығын кинаматикалық қатыстардан табамыз, бастапқы жылдамдық нолге тең, сондықтан:



(2)


Тәжірибені жүргізу
https://www.youtube.com/watch?v=VX4YvsfO_XM

1. Алдын ала шарик массасы мен радиусын анықтаймыз [1]


2. Науаны шарик сырғанамай домалайтын бұрышпен орналастыру керек (бұрыш үлкен болса шар сырғанап кетеді).
3. Уақытты өлшейтін бергіштерді (датчиктерді) орналастыру керек [1]
4. Бірінші бергіш биіктігін өлшейміз [1]
5. Екі бергіш арасы S -ті өлшейміз [1]
6. Бірінші бергіш тұрған тұстан шарикті жайлап қоя береміз
7. Шариктің S қашықты жүріп өту уақытын жазып аламыз
8. Нәтижені кестеге енгіземіз [1]
9. 6-8 пнкттерді 5 рет қайталаймыз [3]






m, кг

r, м

h, м

S, м

ti



Δt,с

υ, м/с

Δυ, м/с

, кг·м2

ΔJ,
кг·м2

J,
кг·м2

1





































2




3




4




5






Тәжірибе деректерін өңдеу
https://www.youtube.com/watch?v=Izs7156v7y4

1. Уақыттың орташа мәнін анықтау


= (t1+t2+t3+t4+t5)/5
[1]
2. Уақыт қателігі тікелей өлшеу қателігін анықтау тәсілімен есептеледі (абсолют қателік арқылы)
3. (2) формуланы қолданып шариктің соңғы жылдамдығы анықтаймыз.
Жылдамдық қателігі салыстырмалы қателік арқылы анықталады:
[1]

4. (1) формуланы қолданып шариктиң инерция моментінің орташа мәнін анықтаймыз.


Инерция моментінің қателігін салыстырмалы қателік арқылы бағалауға болады
(3)
[1]

5. Соңғы нәтижені J = ± ΔJ түрінде жазу [1]


Қорытынды жазу

1. Алынған нәтиже мен тәжірибе жүргізу тәсілін бағалау [1]


2. Инерция моментінің тәжірибеден алынған мәнін теориялық мәнімен салыстыру. [1]
3. Тәжірибені жақсартудың тәсілін ұсыну [1]




Дескриптор: Дененің қозғалысын анықтау

Дескриптор:
Есептеп жазады

Балдық жүйе арқылы бағалау


1-10б

Оқулық жұмыс дәптері

Үлестір
мелі қағаздар

Суреттер



Соңы
9 мин

Сабақты бекіту:
Шардың инерция моменті?
Шардың жылдамдығы?
Үйге тапсырма: 2 есеп
Рефлексия: БББ кестесі







Кері байла
ныс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы











Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
1.
2.



«Тексерілді»


МДОІЖО:_______ Н. Умаров
«30_» «___09_______» 2022 жыл

Достарыңызбен бөлісу:




©www.dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет