Сабақтың тақырыбы Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі



бет1/2
Дата13.09.2023
өлшемі0.88 Mb.
#477420
түріСабақ
  1   2
6-сабақ. Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп: №69 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Даулеева Гулсум Турдибековна



Сынып: 10

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі









Сабақтың мақсаты

  • Адамзат қоғамының даму кезеңдерін анықтау

Оқу мақсаты

  • «социогенез», «қалыптасқан көзқарас» мағыналарды қолдану «Өркениеттік көзқарас» тарихи процестерді түсіндіру;

  • социогенездің әр түрлі теорияларын жүйелеп, қорытынды жасау

Бағалау критерийлері

  • «Социогенез», «қалыптасқан көзқарас», «өркениеттік көзқарас», ұғымдарын біледі

  • Тарихи процестерді түсіндіру үшін оларды пайдаланады.

  • «Формациялық» және «өркениеттік көзқарастардың» ерекшеліктерін біледі,

  • Оларды салыстырады және жалпы және айырмашылықтарды айқындайды

Тілдік мақсаттар



  • Социогенез кезеңдерін зерттеу үшін негізгі ақпаратты бөлу; формациялық және өркениеттік тәсілді салыстыру үшін (оқу және жазу дағдылары)

Құндылықтарды дарыту



Құндылықтар:
- Жаһандық азаматтықты қалыптастыру
- патриотизм
- өз елі үшін мақтаныш
- ұлттық сана-сезім

Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихы, Қоғамтану

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылардың ақпаратты іздестірумен, оны іріктеумен байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және белгілеу

Бастапқы білім

Ұсынылған алдын ала білімдер адамның шығу тегі туралы теорияны, адам қоғамының дамуы туралы білімді; К. Маркс теориясын (формациялық тәсіл) қамтиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
7 минут



  • Миға шабуыл

Проблемалық мәселені талқылау кезінде білімді өзектендіру: адам қоғамының даму кезеңдерін адам дамуының кезеңдерімен салыстыру мүмкін бе?
Мұғалім оқушылардың қиындық тудырған жағдайда, жекелеген мемлекеттердің белгілі бір өркениеттің белгілерін көрсететін бүкіл әлемге әйгілі көрікті жерлері бар екенін түсіндіреді.
Сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін қалыптастыру

1-3слайд


Сабақтың ортасы
25-минут


Мұғалім «Социогенез» теоряларына түсіндірме жасайды. Оқушылар сұрақтары туындаған жағдайда жауап алады.



1 тапсырма



2 тапсырма



3 тапсырма.


Оқушылар берілген ақпаратты назарға алып, сұрақтар қойып отырады.


Оқушылар 1 тапсырмада сұралынған формацияның 3 түрін анықтайды.


2 тапсырмада оқушылар жұппен орындайды. Үзіндіні оқып, сұрақтарға жауап береді. Бір-біріне ой-пікір қосады.


3 тапсырмада оқушылар жеке орындайды: дәптерге жазбаша жауап жазады.



Сабақтың соңы
8 минут

Рефлексия

  • (Ж) (Ф) оқушылар келесі сұрақтарға қысқаша есеп жазады: қазақстандық қоғамның даму кезеңдері қандай? Оның даму жолы басқа мемлекеттерден өзгеше болды ма?

  • (Б) тапсырманы дескрипторларға сәйкес презентацияларды қорғау және бағалау (әр түрлі нұсқалар болуы мүмкін)




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
Оқушылар топтық жұмыстың бағалау критерийлерін жасау арқылы бағалау мүмкіндігі бар

Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Оқушылар үнемі мәтінмен жұмыс жасап және интерактивті тақтаны қолданатындықтан, көз жаттығуларын жасау керек



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет