Уроку аналізується оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»Дата09.07.2016
өлшемі51.28 Kb.
#187901
түріУрок

Конспект уроку світової літератури у 7 класі з теми:

«Друга світова війна у дзеркалі літератури. Г. Белль «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»Протягом уроку аналізується оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…», акцентується увага на образі головного героя, передбачається його подальше життя. На уроці вчитль привчає учнів до самостійної роботи, розвиває зв’язне мовлення учнів, виховує почуття відповідальності, спонукає до роздумів.
Ключові слова: Друга Світова війна у дзеркалі літератури, Генріх Белль, «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…».

Тема: Друга світова війна в дзеркалі літератури. Г. Белль «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»


Мета: узагальнити вивчене, осягнути «нове мислення» і творчість Г. Белля, проаналізувати його оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»; розвивати навички самостійної роботи, зв’язного мовлення, аргументування своєї думки, аналізу оповідання; виховувати почуття відповідальності, вчити розрізняти добро і зло, спонукати до роздумів, формувати духовний світ учнів.

Перебіг уроку
І. Мета, мотивація – вступне слово учителя

Сьогодні ми з вами продовжуємо говорити про події ІІ світової війни у дзеркалі літератури. Зупинимось на постатях письменників різних країн, які говорили про цю страшну війну, які засуджували фашизм, які відстоювали гуманістичні засади життя. Більш докладніше зупинимось на постаті Белля і його оповіданні «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...». На тлі розпалу війни та розрухи повоєнних років література відновлювала й плекала духовні скарби людства, обпалені полум’ям цієї катастрофи.


Що то була за катастрофа? Я гадаю, слово надамо нашому історику.(Повідомлення)

 • Чому ж так сталося, що така висококультурна нація стала осередком «коричневої чуми»? Хто винен в цьому? (Відповіді учнів)

 • Ви відповідали на питання анкети, згадайте їх.(питання на дошці)

Висновок робить учитель: Результати анкетування показують, що ми з вами надто егоїстичні, думаємо тільки про себе і ніяк не бачимо себе в масштабах країни, а тим більше планети. Мало хто відчуває провину за те, що відбувається навкруги. Ми навіть знаходимо винних і в тому, що ми чимось невдоволені. Саме така позиція людини і призводить до війн.

Зло процвітає тому, що є безліч байдужих людей, які його не бачать.

Почуття провини приніс з війни О. Твардовський, Г. Белль; про єдність усіх людей, про відповідальність кожного за те, що відбувається поряд, говорить Джон Донн – англійський поет XVII століття.(Читання вірша Джона Донна).

Таке розуміння життя притаманне не кожному. О.Твардовський, Г.Белль, Д. Донн – це люди високого духовного рівня. Чи кожен може відчувати єдність з усім світом, відповідальність за все, що відбувається у світі? Звичайно, може кожен, але цього треба вчитися. І сьогодні ми з вами будемо продовжувати вчитися бути людьми з великої літери.


ІІ. Актуалізація опорних знань.
Письменники різних країн говорили про ІІ світову війну у своїх творах. Давайте послухаємо письменників, ролі яких виконають наші учні.

 • Альбер Камю – французський письменник, автор роману «Чума»;

 • Бертольд Брехт – німецький письменник;

 • Пауль Целан – німецькомовний письменник.

- Звісно, ми, громадяни України, сприймаємо війну крізь призму подвигу наших дідів, прадідів, які у складі радянських військ пройшли шлях до Берліна.

Ми знаємо ветеранів Великої Вітчизняної війни,які захищали наше село, знаємо й шануємо ветеранів, які живуть поряд, їх в живих лишилося дуже мало.

Назвіть, будь ласка, наших ветеранів.

- Велич перемоги СРСР і дорога ціна, яку було сплачено за неї, гірка правда війни – все це увійшло до творів радянських письменників – О. Твардовського, О. Гончара, Є. Симонова, Б. Васильєва, М. Шолохова, М. Стельмаха... • Послухаємо О. Твардовського – російського поета;

 • Слово Олесю Гончару – українському письменнику.

А зараз давайте ближче познайомимось із Г. Беллем, німецьким письменником, за допомогою інтерв’ю (учні розповідають біографію).

Останню крапку в цьому русі проти течії поставила смерть. Помер письменник 16 квітня 1985 року. На його могилі, яка знаходиться у селищі Мартен, встановлено звичайний дерев’яний хрест з простим написом: «Генріх Белль. 1917-1985».

- Яку літературну спадщину залишив нам цей письменник?( учні називають твори Г.Белля)
ІІІ. Аналіз оповідання за питаннями:


 • Від імені кого написано оповідання?

 • Як звати цього хлопця?

 • Скільки йому років?

 • Які деталі прибуття героя до госпіталя вводять тему руйнувань, спричинених війною?

 • Яку першу фразу почув герой?

 • Продовжити фразу – «всі прибулі поділялись на ...»

 • Розкрийте символічний смисл «мерці – решта»

 • Проведіть екскурсію по гімназії, що бачить хлопець, коли його несуть на ношах?

 • Герой просувається коридорами гімназії, його бентежать два питання, які?

 • Чому герой не може повірити власним враженнням, що він потрапив до рідної гімназії?

 • Ще одну прикмету наглядів герой - це хрест (зачитайте).

Висновок: ідеологи фашизму намагалися стерти зі свідомості молодого покоління навіть пам’ять про моральні заповіді християнства.

- Зачитайте, яким побачив себе герой у склі лампочки на операційному столі?

- Який символічний смисл цих слів «вкороченого», «куценький», «кокон»?

- І що ж таки остаточно переконало юнака, що знаходиться він в своїй рідній гімназії?

- Давайте послухаємо нашого історика, що ж означає ця обірвана цитата?

- У цієї цитати є два боки, два плани, подумайте, які?

Учитель робить висновок:

Г. Белль у своєму оповіданні розповідає про юнака, який тільки-но закінчив гімназію і, залишившись без руки та ноги, зовсім не розуміє, за що він воював, кого він захищав, і за що він поплатився своїм здоров’ям. Він став «рештою», неповноцінною людиною.
І головне питання, яке ми спробуємо сьогодні з’ясувати:


  • Як цьому хлопцеві жити далі? (думки учнів).

  • У нас стоять гвоздики – квіти, які називають супутниками тривоги, червоні гвоздики – символ крові, пролитої на війні. Передаючи один одному гвоздику, висловіть свою думку до музичного уривку. Чи буде у хлопця інтерес до життя? (прослуховування уривку пісні С. Петлюри «За меня невеста..», висловлювання думок).

  • В рамках цієї теми ми ще повернемось до цього питання й познайомимось з людьми, які знайшли в собі сили жити далі, не втратили інтересу до життя в дуже складних життєвих обставинах.

  • Поміркуйте, уявіть, як нашого героя зустрінуть близькі? (думки учнів).

  • Найдорожча людина для нас – мати, і для матері її дитина найдорожча. Яким би не повернувся наш герой, для матері головне, що він живий. Тому матерям присвячували пісні, вірші, встановлювали пам’ятники. Є пам’ятник Батьківщині–матері і у нас в селі. Про це в своєму вірші написала наша учениця (вірш).

IV. Підсумки.

V. Домашне завдання. Написати твір-мініатюру «Що б ви порадили юному гімназисту, якби він був поряд?»

- Музика, діти виходять для покладання квітів до пам’ятника загиблим воїнам.


Список використаних джерел:

 1. Веренько Л. Трагедія Другої світової війни у творчості Г.Белля // Зарубіжна література. – 2005.- №5

 2. Горідько Ю. Тема війни у творчості Г.Белля // Зарубіжна література.-2003.- №10

 3. Зарубіжна література:Посібник-хрестоматія - Донецьк:ТОВ ВКФ «БАО», 2003.


Достарыңызбен бөлісу:
©www.dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет